Učitelství společenských věd pro SŠ

Forma studia: prezenční, kombinovaná
Garant studijního programu: doc. Mgr. Jiří Hoblík, Ph.D.

Charakteristika studijního programu a profil absolventa: Studijní program Učitelství společenských věd pro střední školy navazuje na bakalářský studijní program Společenské vědy pro vzdělávání, v němž jsou vyloženy obecné základy společenských věd a aktuální problémy společenského a politického života. Svou pedagogickou a didaktickou orientaci opírá o požadavky Rámcově vzdělávacího programu pro základní školy, Rámcově vzdělávacího programu pro gymnaziální vzdělávání a Rámcově vzdělávacích programů odborného školství tak, aby jeho absolventi byli schopni bezprostředně využít své odborné znalosti, získané schopnosti ke kvalifikované přípravě a realizaci výchovně vzdělávacího procesu na sekundárním stupni vzdělávání.
Studium je koncipováno tak, aby jeho absolvent disponoval širokými obecnými znalostmi humanitních a společenských věd v rozsahu odpovídajícímu soudobému stavu poznání.

Studijní plán (A21) Prezenční studium
Studijní plán MAIOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2USVSŠ-PK  MA PS)
          Povinné kurzy: 37 KB
          Praxe: 9
      • CELKEM: 76 KB

Studijní plán MINOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2USVSŠ-PK MI PS)
          Povinné kurzy: 25 KB
      • CELKEM: 54 KB

Studijní plán  JEDNOOBOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2USVSŠ-PK)
           Povinné kurzy: 62 KB
          Praxe: 18 KB
      • CELKEM​​​​​​​: 120 KB

Studijní plán (A21) Kombinované studium

Studijní plán MAIOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2USVSŠ-PK MA KS)
          Povinné kurzy: 37 KB
      • CELKEM: 76 KB

Studijní plán MINOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2USVSŠ-PK MI KS)
          Povinné kurzy: 25 KB
      • CELKEM: 54 KB

• Studijní plán JEDNOOBOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2USVSŠ-PK KS)
          Povinné kurzy: 62 KB
          Praxe: 18
      • CELKEM: 120 KB

Poznámky k organizaci studia

Informace pro studenty kombinované formy studia:

• Prezenční část studia (přednášky a zkoušky): Prezenční výuka je realizována v průběhu semestru v blocích, které se uskuteční ve dnech vždy jednou za 14 dní (pátek, sobota). Aktuální rozvrhy výuky je vždy zveřejněna začátku aktuálního semestru v univerzitním studijním systému STAG.
• Organizace distanční části studia: Pro výuku v distanční části studia realizuje katedra filozofie a humanitních studií komplexní systém studijních materiálů, jejichž základ představují metodické listy. Ty přinesou studentovi úplný přehled studijních materiálů (monografií, studií, elektronických informačních zdrojů), které by měly postačit pro úspěšné absolvování daného kurzu. Materiály budou na počátku studia přístupny studentům kombinovaného studia prostřednictvím MOODLE, který představuje základní technickou platformu pro vlastní organizaci kombinované formy studia magisterského studijního programu Učitelství společenských věd pro SŠ.
Povinně volitelné kurzy: Tyto kurzy mají zpravidla společný rozsah výuky (4-8 hod prezenční výuky + 15 - 20 hod distančně organizované výuky), zakončením je zápočet a výši kreditů (až 4 KB). Jejich nabídka je aktualizována v informačním systému STAG vždy před zahájením semestru.