Učitelství německého jazyka a literatury pro SŠ

Forma studia: prezenční, kombinovaná
Garant studijního programu: doc. Hana Bergerová, Dr.

Charakteristika studijního programu a profil absolventa: Cílem studia je získat ucelenou teoreticko-praktickou kvalifikaci potřebnou pro výkon profese učitele/učitelky německého jazyka pro střední školy. Výuka je zaměřena zejména na oborovou didaktiku, pedagogiku a psychologii. Vedle toho si studenti a studentky prohloubí svou komunikační a interkulturní kompetenci a rozšíří své znalosti z oblasti lingvistiky a literární vědy.
Absolvent/ka zná moderní metodické postupy, zásady a formy výuky německého jazyka, zejména osvojování jazykových prostředků (výslovnost, pravopis, slovní zásoba, gramatika) a efektivního rozvíjení základních řečových dovedností (mluvený projev, psaný projev, čtení s porozuměním, poslech s porozuměním). Absolvent/ka zná obsah závazných kurikulárních dokumentů a legislativní rámec výuky cizích jazyků na středních a základních školách v ČR. Absolvent/ka umí provést didaktickou analýzu učiva a použít vhodné formy a metody výuky k dosažení výchovně vzdělávacích cílů v daném kurikulu. Absolvent/ka získá dovednosti potřebné k ovládání nových výukových technologií a metod, technických prostředků a médií pro moderní interaktivní formy vyučování cizím jazykům nezbytné pro efektivní rozvíjení komunikační kompetence žáků.

Studijní plán (A21) Prezenční studium
Studijní plán
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2UNJSŠ-PK)
          Povinné kurzy: 108 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2UNJSŠ-PVK)
          Povinně volitelné kurzy: 12 KB
      • CELKEM: 120 KB

Studijní plán MAIOR
Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2UNJSŠ-PK MA)
          Povinné kurzy: 76 KB
      • CELKEM: 75 KB

Studijní plán MINOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2UNJSŠ-PK MI)
          Povinné kurzy: 44 KB
      • CELKEM: 44KB

Studijní plán (A21) Kombinované studium
Studijní plán
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2UNJSŠ-PK KS)
          Povinné kurzy: 108 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2UNJSŠ-PVK KS)
          Povinně volitelné kurzy: 12 KB
      • CELKEM: 120 KB

Poznámky k organizaci studia a studijnímu plánu

Informace pro studenty kombinované formy studia:

• Prezenční část studia (přednášky a zkoušky): Prezenční výuka je realizována v průběhu semestru v blocích, které se uskuteční ve dvou dnech vždy jednou za 14 dní (pátek, sobota). Aktuální rozvrh výuky je vždy zveřejněn na začátku aktuálního semestru v univerzitním studijním systému STAG.
• Organizace distanční části studia: Pro výuku v distanční části studia realizuje katedra germanistiky komplexní systém studijních materiálů, jejichž základ představují metodické listy. Ty přinesou studentovi úplný přehled studijních materiálů (monografií, studií,  elektronických informačních zdrojů), které by měly postačit pro úspěšné absolvování daného kurzu. Materiály budou na počátku studia přístupny studentům kombinovaného studia prostřednictvím MOODLE, který představuje základní technickou platformu pro vlastní organizaci kombinované formy studia bakalářského studijního programu Učitelství německého jazyka a literatury pro SŠ.
Povinně volitelné kurzy: Tyto kurzy mají zpravidla společný rozsah výuky (4-8 hod. prezenční výuky + 15-20 hod. distančně organizované výuky), zakončením je zápočet a výši kreditů (4 KB). Jejich nabídka je aktualizována v informačním systému STAG před zahájením semestru.