Forma studia: prezenční, kombinovaná
Garant studijního programu: doc. PhDr. Václav Drška, Ph.D.

Charakteristika programu a profil absolventa: Nejnižší cyklus je zaměřen k základnímu poznání dějinného vývoje. Podkladem k tomu je korpus přednáškového a seminárního cyklu, v jehož rámci jsou zastoupeny dějiny pravěku, starověku, dějiny středověku, novověké a moderní dějiny, a to jak národní, tak světové. Student je seznámen s nezbytnými základy pomocných věd historických a dalších příbuzných vědních disciplín, zejména s jejich praktickým uplatněním při vytváření odborných textů. Základní smysl studia v rámci bakalářského cyklu zde směřuje k získání základních komplexních vědomostí o dějinném vývoji a obecnou orientaci ve skladbě metod a postupů historické vědy.
Absolvent získá především dobré dispozice k dalšímu studiu historie jakožto vědního oboru. Disponuje dobrým teoretickým podkladem pro osvojení si vlastní badatelské tvůrčí činnosti, k níž bude orientován ve druhém a třetím cyklu vysokoškolského studia.

Studijní plán (A21) Prezenční studium
(Pro studenty, kteří zahájili studium od roku 2022/2023)
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (AHIBC-PK)
          Povinné kurzy: 131 KB
          Cizí jazyk: 4 KB
      • Povinně volitelné kurzy (AHIBC-PVK)
          PVK: 45 KB

Studijní plán MAIOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2HIBC-PK MA)
          Povinné kurzy: 70 KB
          Společný základ: 2 KB
          Modul - Odborná specializace: 13 KB
          Cizí jazyk: 4 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2HIBC-PVK MA)
          Povinně volitelné kurzy: 8 KB
      • CELKEM: 97 KB

Studijní plán MINOR
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2HIBC-PK MI)
          Povinné kurzy: 62 KB
          Modul - Odborná specializace: 13 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2HIBC-PVK MI)
          Povinně volitelné kurzy: 8 KB
      • CELKEM: 83 KB

Studijní plán (A23)
(Pro studenty, kteří zahájili studium od roku 2023/2024)
Studijní plán
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2HIBC-PK23)
          Povinné kurzy: 166 KB
          Cizí jazyk: 4 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2HIBC-PVK23)
          Povinně volitelné kurzy: 10 KB

Studijní plán (A21) Kombinované studium
• Studijní plán
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2HIBC-PK KS)
          Povinné kurzy: 131 KB
          Cizí jazyk: 4 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2HIBC-PVK KS)
          Povinně volitelné kurzy: 45 KB

Studijní plán (A23)
(Pro studenty, kteří zahájili studium od roku 2023/2024)
• Studijní plán
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2HIBC-PK23 KS)
          Povinné kurzy: 166 KB
          Cizí jazyk: 4 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2HIBC-PVK23 KS)
          Povinně volitelné kurzy: 10 KB
      • CELKEM: 180 KB

Poznámky k organizaci studia a studijnímu plánu

Informace pro studenty kombinované formy studia:

Prezenční část studia (přednášky a zkoušky): Prezenční výuka je realizována v průběhu semestru v blocích, které se uskuteční ve dvou dnech vždy jednou za 14 dní (pátek, sobota). Aktuální rozvrh výuky je vždy zveřejněn na začátku aktuálního semestru v univerzitním studijním systému STAG.
Organizace distanční části studia: Pro výuku v distanční části studia realizuje katedra historie komplexní systém studijních materiálů, jejichž základ představují metodické listy. Ty přinesou studentovi úplný přehled studijních materiálů (monografií, studií, elektronických informačních zdrojů), které by měly postačit pro úspěšné absolvování daného kurzu. Materiály budou na počátku studia přístupny studentům kombinovaného studia prostřednictvím MOODLE, který představuje základní technickou platformu pro vlastní organizaci kombinovaného formy studia bakalářského studijního programu Historie.
Exkurze: Studenti mají možnost volby mezi nabízenými exkurzemi garantovanými jednotlivými pedagogy katedry historie, které jsou každoročně organizovány (nabízeny jsou domácí - finančně méně náročné; zahraniční - finančně náročnější). Pro studenta kombinovaného studia bude přednostně určena exkurze realizována v rámci jednoho z výukových bloků letního semestru. Pokud by student chtěl zvolit jinou exkurzní aktivitu z aktuální nabídky KHI, je nutno se předem domluvit s vedoucí katedry či s koordinátorem exkurzí. (J. Rokoský).
Povinně volitelné kurzy: Tyto kurzy mají zpravidla společný rozsah výuky (4-8 hod. prezenční výuky + 15 - 20 hod. distančně organizované výuky), zakončením je (zápočet) a výši kreditů (4 KB). Jejich nabídka je aktualizována v informačním systému STAG vždy před zahájením semestru.
Cizí jazyky: Studenti mají možnost vybrat si z nabídky Jazykového centra angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, ruštinu a latinu. Student absolvuje v průběhu studia jazykovou zkoušku úrovně  A. Jazyk A je pro studenta povinný vždy po dobu dvou semestrů (dle rozřazovacího testu – více informací naleznete v sekci Jazykové centrum). Studenti také absolvují kurz Latina, kurz je nasazen jako součást povinných kurzů.