Politologie

Forma studia: prezenční
Garant studijního programu: doc. Mgr. Pavel Maškarinec, Ph.D.

Charakteristika programu a profil absolventa: Studijní program se snaží rozšířit a prohloubit znalosti studentů v oblastech politické teorie, metodologie sociálních věd a komparativní politologie. Zvláštní důraz je kladen na tematické oblasti, jimž se věnuje současný srovnávací politologický výzkum (např. analýze proměn politického stranictví a volební a stranické soutěže, kvalitě demokracie a demokratického vládnutí ve víceúrovňové perspektivě, politickému chování, politické komunikaci a politickému marketingu apod.), a sice tak, aby absolventi studijního programu byli schopni analyzovat, kontextualizovat a interpretovat současné společenské a veřejně-politické problémy a výzvy, jimž čelí liberálně-demokratický model vládnutí současné společnosti, a to na různých úrovních vládnutí.
Absolvent získá široké a hluboké znalosti a porozumění předmětu a rozsahu oboru odpovídající soudobému stavu poznání. Hluboké a široké znalosti a porozumění studenti získají jak v oblasti jednotlivých teoretických paradigmat a konceptuálních přístupů politologie, tak v případě podobně silného důrazu, jenž bude kladen na zvládnutí výzkumných metod a technik analýzy společensko-vědních dat umožňující hlubší porozumění konkrétnímu empirickému materiálu (problematice), s nezbytným vědomím a porozuměním nejen možnostem, ale i omezením využití poznatků souvisejících oborů. Absolvent tak získá odborné znalosti a schopnosti porozumění politologickým a společensko-vědním problémům, spolu se znalostí nejnovějších trendů výzkumu v současné politologii (např. formách vládnutí a řízení politik uplatňovaných na různých úrovních vládnutí, politickému chování, spolu s porozuměním strategiím jednotlivých aktérů, které se účastní politického procesu). Právě kombinace (znalost a porozumění) jak teoriím a konceptům, tak metodám přitom povede k tomu, že absolvent získá odborné dovednosti nutné pro volbu vhodného teoretického a konceptuálního rámce a s nimi souvisejících metod a technik analýzy dat, jež mu umožní samostatně vymezit a tvůrčím způsobem řešit teoretický a praktický problém v oboru. Například analyzovat konkrétní politické procesy, systematicky analyzovat, kontextualizovat a interpretovat tyto politické procesy, s použitím pokročilých výzkumných postupů v oboru, a tímto způsobem získávat nové původní informace a navrhovat varianty možného řešení teoretických i praktických problémů, s nezbytným vědomím a porozuměním nejen možnostem, ale i omezením získaných odborných znalostí a dovedností. Absolvent tak bude schopen kombinovat a propojovat poznatky z jednotlivých oborů politologie a porozumět a kriticky hodnotit formu i dopady jednotlivých politik a přístupů k řešení společenských a politických problémů, díky čemuž bude schopen nalézt široké uplatnění ve veřejném i soukromém sektoru. Díky výše uvedeným odborným znalostem a dovednostem získá student odbornou způsobilost samostatně a odpovědně rozhodovat v nových nebo měnících se souvislostech nebo v zásadně se vyvíjejícím a proměňujícím se prostředí s přihlédnutím k širším společenským důsledkům svého rozhodování. Díky důrazu na rozvoj samostatných odborných znalostí, dovedností, způsobilostí a analytickým schopnostem samostatně analyzovat a řešit problémy a důsledné přípravě pro široké spektrum činností bude absolvent studijního programu schopen nést konečnou odpovědnost za výsledky jím vymezené, koordinované a realizované odborné činnosti (nejen samostatně, ale i včetně vedení týmu spolupracovníků), samostatně řešit etické problémy, srozumitelně a přesvědčivě sdělovat odborníkům i širší veřejnosti vlastní odborné názory a jednat v rámci svých odborných znalostí, dovedností a způsobilostí v alespoň cizím jazyce.

Studijní plán (A21)
Studijní plán
• Struktura kreditních bodů:
      • Povinné kurzy (A2NPo-PK)
          Povinné kurzy: 102 KB
      • Povinně volitelné kurzy (A2NPo-PVK)
          Typ 1: 12 kB
          Typ 2: 6 KB
      • CELKEM: 120 KB

Studijní plán MAIOR
• Struktura kreditních bodů:
      •  Povinné kurzy (A2NPo-PK MA)